16.12.2017

Нов формат за европейските първенства по художествена гимнастика от 2017 година

Изпълнителното бюро на европейският съюз по гимнастика одобри нов формат за провеждане на европейските шампионати по художествена гимнастика от 2017 година. Инициатор на промените е президентът на техническия комитет на UEG Хайди Брюнедер. Форматът на първенствата ще е различен и ще зависи дали годината на провеждането им е  четна или нечетна. Промяната ще засегна предимно отборното класиране. До 2016 година подреждането  в отборната надпревара ставаше само на база  резултатите на индивидуалните гимнастички. От догодина обаче, то ще се определя и от класирането при ансамблите. Така ръководството на европейската федерация се надява да направи състезанията още по-интригуващи и непредсказуеми. Според новите правила, когато първенството на Европа е в четна година за отборното класиране ще се вземат резултатите на индивидуалните гимнастички при жените и тези на ансамблите при  девойки. В първия и втория ден на квалификациите, надпреварата ще включва по два уреда при жените и по едно съчетание при ансамблите (девойки). След приключване на пресявките ще бъде опеределен отборния победител, както и финалистите при жените и при ансамблите (девойки). Освен това най-добрите 24 индивидуални гимнастички в многобоя ще получат правото да участват в следващото европейско първенство. Когато шампионатът се провежда в нечетна година  ще участват девойки – индивидуални и ансамбли (жени), като принципа на класиране остава същия като при четната година. Новите правила влизат в сила от европейското първенство през 2017 година, което ще се проведе от 19 до 21 май в Будапеща (Унгария).